WOODIST SEKTÖRE, NOBEL EXPO FUARCILIĞA YENİ BİR SOLUK GETİRECEK!

Nobel Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde toplam 10 bin metrekarelik alana sahip 6 ile 7 numaralı salonlarda sektörün en büyükleri ve toplam ihracatının yaklaşık yüzde yetmişini oluşturan 40’a yakın firmanın katılımıyla ilk kez düzenlenen Nobel Woodist’21 Ahşap Üretim Teknolojileri, Kesici Takımlar, El Aletleri, Mobilya Yan Sanayi ve Aksesuarları Fuarı kapılarını açtı.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen protokol açılış törenine Nobel Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. Kurucu Ortakları Erhan Çelik ve Tuncay Erol’un yanı sıra TAMDER Başkanı Ümit Karabudak, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç ve T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar ile sektör temsilcileri katıldı.

Nobel Expo Kurucu Ortağı Erhan Çelik açılış töreninde yaptığı konuşmada İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açan Nobel Woodist’in sektörlerin “Geleceğin Fuarcılığı” ile tanışmasını sağlayacağını belirterek; Nobel Expo çatısı altında düzenlenen organizasyonların tüm süreçlerinde “Açık Fuarcılık” ilkesi ile hareket edeceklerini, doğru katılımcı ve doğru ziyaretçiyi, doğru beklenti ve doğru bilgilendirme ile buluşturarak çok daha kazançlı bir fuarcılık anlayışıyla hizmet üreteceklerini belirterek Türk fuarcılığında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dedi. 

Açılış töreninde Türkiye mobilya sektörünün dünyadaki payını her geçen gün daha da artırdığının altını çizen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç , “Ülke olarak 2010 yılında dünya mobilya pazarından yüzde 1 pay alıyorduk bu rakam 2020 yılında yüzde 2’ye çıktı. Dolayısıyla yüzde 100’lük bir büyüme elde ettik. İtalya, Almanya, ABD, Çin, Vietnam ve Polonya gibi rakip ülkeler arasında 2019 ve 2020 yılında sektörel bazda dünyada ihracatını artıran birinci ülke unvanını elde ettik. 2020 yılında mobilya, kâğıt ve orman ürünleri 5,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi, mobilya sektörü ihracattan 3,5 milyar dolarlık pay aldı. 2021’in ilk yarısında ise sektör ihracatını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artarak 3,2 milyar dolara ulaştırdı. Aynı dönemde mobilya ihracatı yüzde 35 yükselişle 2 milyar doları aşarak rekor kırdı. Bu rakamlar mobilya sektörünün büyümesini ve dünya pazarlarındaki artışını net bir şekilde açıklarken 4 milyar dolarlık ihracat öngörümüzü de destekliyor” dedi. Konuşmasında Nobel Woodist’in birçok yeni iş birliğine, yeni pazar girişlerine ev sahipliği yapacağını belirten Güleç, “Fuarlar sektörün gelişimi ve uluslararası arenada yeni pazarlara tanıtılması için oldukça önemli organizasyonlar. Federasyon olarak mobilya sektörünü milli meselemiz olarak görüyor, sektörümüzün tanıtılması, dünya mobilya tasarımı, ihracatı ve ticaretinden yüzde 5 pay alma ve 2023’te dünyanın ilk 5 mobilya ihracatçısı arasında yer alma hedeflerine ulaşması için tüm paydaşlarımızın yer aldığı etkinlikleri var gücümüzle destekliyoruz. Mobilya sektörünün, kimyadan metale, camdan teknolojiye kadar birçok sektörle bağlantısı bulunuyor. Sektörümüzle bağlantılı olan tüm sektörlerin de Türk mobilyası için bu kadar önemli/kritik olan bir organizasyonu gerek ziyaretçi gerek katılımcı olarak izlemesi ve desteklemesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar da törende yaptığı konuşmada ülkemiz ihracatında son dönemde yaşanan büyümeye Woodist’in de önemli katkı sağlayacağına inandığını belirterek, pandemi sonrası dönemde fuarların önemi daha da artmaktadır; ülkemizin yüksek üretim potansiyelini öne çıkarmak için gerçekleştirilen organizasyonları memnuniyetle karşılıyor ve sektörlerin alternatif pazarlara yönelmeleri için desteğimizi sürdürüyoruz diyerek sözlerine devam etti. Ağar ülke olarak top yekun mücadele verildiğini, son 12 ayda 200 Milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirilerek cumhuriyet tarihinin rekorunun kırıldığını ve mobilya sektörünün bu mücadelede önemli bir rol üstlendiğini de sözlerine ekledi. Tüm olumsuz şartlara rağmen gerçekleşen ihracatın geleceğe umutla bakmamızı sağladığını ve kapılarını açan Woodist’in mobilya sektörünün yanı sıra tüm dünyaya kendini kabul ettirmiş olan ahşap üretim teknolojileri sektörünün de alternatif global pazar arayışına karşılık vereceğine inandığını söyleyerek sözlerini tamamladı.

ALIM HEYETLERİ İLK GÜNE DAMGA VURDU!

Woodist’in ilk gününde Nobel Expo’nun yaptığı yurt dışı tanıtım çalışmaları sonucunda Rusya, AB ve Balkan ülkeleri, İran, Kuzey Afrika Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Ortadoğu ülkelerinden gelen sektör temsilcilerinin oluşturduğu alım heyetleri damağa vurdu. B2B alanında ülkemizin önde gelen ahşap üretim teknolojileri sanayinin önde gelen firmaları ile yaptıkları görüşmelerde yeni anlaşmalara imza attılar. Fuar süresince devam edecek alım heyeti programı, hem sektör hem de ülkemiz ihracatına önemli katkılar sağlayacak bir ticaret hacmi oluşturacak. 

DESTEKLEYENLER

kosgebtr
“Bu Fuar 5174 sayılı Kanun gereğince TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) denetiminde düzenlenmektedir”